skip navigation

Coaches Honor Roll

Fastpitch Chronicle Coaches Honor Roll

650 Varsity Wins
Bob Tomlinson - Poynette (vs Lake Mills 5/17/18, 14-4)

600 Varsity Wins

500 Varsity Wins 
Dave Keel - 519 - Homestead 
Darrell Lashen - 502 - Loyal (5/4/07) (retired after 2007 season) 
Dale Buvid - 500 - Monroe (5/9/16 vs Brodhead) retired after 2016
Roger Schliewe - Horicon (5/22/17 vs West Bend West)
  
450 Varsity Wins
Bob LeCaptain - Denmark and Green Bay West 453 wins (retired after 2009 season) 
Steve Schmikla - McFarland 452 wins (retired after 2007 season)
Tom Drohner - SPASH (vs Merrill 4/18/17) 
Debbie Malueg - Marion (461 retired at end of 2014 season)

400 Varsity wins 
Phil Adam - Ashwaubenon (retired) 
Russ Schaub - Middleton (400th win on 5/12/05 vs Beloit Memorial) retired
Joel Claassen - Milwaukee Pius XI
Tim Pederson - Amherst (400th on 5/6/13 vs Manawa)
Jim "Louie" Lawinger - Sussex Hamilton (399) and Platteville (2014)
Jack Miller - Greenfield - 400th win on 4/2/15 vs Pius XI
Jim Kvisto - Hurley - 400th win on 4/27/15 over Mellen
Glenda Smith - Tigerton - 400 win on 4/30/15 over Port Edwards
John Rosenberg - Muskego - 400th win on 5/12/15 over Waukesha West
Bob Sulser - Madison Memorial & Beloit Turner - 426 at end of 2015 
Jeff Setz - New Berlin Eisenhower -- 410 at end of 2016 season
Don Bjelland - Grantsburg - 400th on 5/15/17 vs Frederic-Luck, 16-0
Jeff Hodgson - Belmont -- 400th was in 2017
Tim Roehrig - Kaukauna  -- 400th in 2018

350 Varsity Wins 
Jeff Agnew - Fort Atkinson -- 376-168 in 24 years - retired after 2017 
Tim Whitford - Winneconne  retired with 365 after 2017 season
Jeff Hodgson - Belmont
Rod Wilterdink - Cedarburg 
Terry Benter - Thomas More 4/24/08 vs Brown Deer 
Jim Turner - Altoona (4/28/09 vs Stanley-Boyd) 
Rich Anderson - Germantown and Brookfield East
Doug Mock, Oakfield
Janel Batten - Appleton East (350 5/30/13 vs Green Bay Preble)
Tom Anderson - Iola-Scandinavia (reached in 2017)361 end of '18
Cindy Suess - Avondale, NZ; Verona; Oshkosh North 354 after 2018

300 Varsity Wins 
Lee Nebel - Two Rivers 
Don Vruwink - Milton - 2002 (retired after 2006 season) 
Tim Hering - Whitewater -- retired after 2005 season (321-202 overall) coached 27 years 
Del Schneeberger - Johnson Creek (2005) 
John Schroeder - Beloit Memorial (retired 5/31/06) 
Jerry Cognetta - Elmwood (retired in 1996) 
Jim Haines - Pepin (2005) Retired after 2005 season 
Wayne Sojkowski - Milwaukee Bay View/Wauwatosa West/Cudahy   
Bob Schmick - Chippewa Falls and Cadott (4/16/07)  
Dave Koeller - Bonduel (4/20/10) retired after 2011 season
Gale Grahn - Plymouth (4/22/13 vs Notre Dame, 13-3)
Dan Bayreuther - Janesville Craig (4/23/13 vs Madison Memorial)
Tim Whitford - Winneconne (5/15/14 vs Berlin)
Kevin Colburn - LaCrosse Central (5/20/14 vs Onalaska)
Brian Phelps - Gilman (2015) 4/28/15 vs Colby
Virgil Berndt - Medford (2015) 5/8/15 vs Rhinelander
Tom Hagstrom - Waupun - (2015) vs Kiel 10-0
Tony Porath - New London - (2016 vs Waupaca)
Tom Anderson - Iola-Scandinavia (2014)
Todd Felch - Mosinee (2016)

250 Varsity Wins 
Chuck Meyer - Pecatonica (280 heading into 2008 season) 
Greg Lampe - Oak Creek (280) (retired after 2004 season) 
Steve Ryan - Waunakee (297) (retired after 2005 season)  
Tom Giachino - Luxemburg-Casco (5/15/08) 
Mary Rykken - Black River Falls (5/21/09) 
Jeff Agnew - Fort Atkinson (5/10/10)  
John Costello - New Lisbon and Southwestern (5/10/10)
Marv Youngbeck - Mayville
Ken Dischler - Park Falls & Chequameton (3/29/16)
Steve Kaiser - Cuba City - 279 at end of 2016
Sue Stoltenberg - Wausaukee -- 4/18/17 vs Lena
John Larson - Tomahawk - 2016

200 Varsity Wins 
Henry Pleuss - Wausau West 
David Jones - Platteville (retired) 
Mitch Munson - Iowa/Grant 
Dale Gray - Wisconsin Dells 
Roger Jackson - Blackhawk (5/18/06)  
Earl Larson - Thorp and McDonell Central (4/16/07)  
Jim Getzloff - Wisconsin Rapids Assumption 
Jim MacCullum - New Richmond (5/3/08) 
Gil Hart - Hortonville (4/7/09) 
John Malin - Kimberly (retired)
Steve Kaiser - Cuba City
Steve Krupke - Brodhead
Brian Johnson - Shawano - 237 after 2018 season
Jeff Pross - Lancaster
John Larson - Tomahawk (2013)
Jeff Kuespert - Williams Bay (5/1/15 vs Wayland Academy)
Ann Molski - Pacelli (5/29/15 vs Assumption)
Bill Weyers - Kimberly (retired with 241 after 2017 season)
Ken Clinton - Brookwood (reached in 2014)
Scott Ritzema - Laconia (reached in 2016)
Steve Lyga - Cochrane/Fountain City (vs Caledonia-Spring Grove 4/8/17)
Julie Detjen - Fox Valley Lutheran -- reached in 2017
Jeff Gosse - Kewaskum (223 after 2018 season)

100 Varsity Wins 
Mary Hammen-Kimberly; Cal McGregor-DePere; Terry Wittman-Appleton North; Mike Holtz-West DePere; Mike Sprinkel-Brookfield East; Dennis Kemnitz-Kettle Moraine Lutheran; Mary Ann Casper-Lincoln; John Larson- Tomahawk; Jeanette Coonen-Denmark; Donna Baertsch-Cochrane Fountain City; Thea Ash-Campbellsport; Ken Huber-Franklin; Jane Briehl-River Valley; George Haas-Wauwautosa East; Dave Christman-Oshkosh West; Mary Haugen-St. Mary's Springs;  Mike Buechler-Freedom; Don Lloyd-Montello; Kris Allison-Westosha; Jan Thieme-Racine Lutheran; Mike Van Lanen-Green Bay Notre Dame; Don Zimmer-Milwaukee South; Len Hynek-Sparta; Kevin Colburn-LaCrosse Central;  Ken Clinton-Brookwood;Brad Ceranski-Thorp; Scott Garthwaite-Mineral Point; Sandy Waltzer-Antigo; Dave Mills-Portage; Deb Braatz-Waterloo; Steve Fischer-Slinger; Julie Detjen-Fox Valley Lutheran & Minnesota Valley Lutheran (MN); Jeff Stenroos-Prescott; Jill Stobber-Waterford; Scott Katterhagen-Union Grove; Rick Bush-Eau Claire Regis; Michelle Biwer-Dodgeland; Paul Olson-Fort Atkinson ; Dave Bjorge-Arcadia; Craig Diedrich-Athens; Craig Neuroth-Barneveld; Mark Wall-Holmen; Robert Movrich-Wilmot;Tim Treder-Shoreland Lutheran; Matt Doering-Lakeside Lutheran; Jared Faherty-Chippewa Falls; Ryan Boylen-Union Grove;Eric & Sarah Steiner-Highland; Todd Anderson - Madison East & Verona;  Kyle Palmer-Crandon; Wendy Wolfe-Menomonee Falls; Chad Risler-Independence/Gilmanton; Richard Frost-Neenah; Doug Townsend-Kenosha Tremper; Tim Dietzen-Freedom; Emily Martin-Hartland Arrowhead; Rick Simpson-Campbellsport; Becky Demuth-Racine Lutheran; Don Schoen-Luxemburg-Casco; Matt Smith-Prescott; Tom & Konnie Lampe-Westosha Central; Matt Smith - Prescott; Ally Steinke-Orfordville Parkview; Hank Johnson - Delavan-Darien; Tom Hickman - Whitnall; Jeremy Wusterbarth - Oconto; Dave Wilcox - Shiocton; Mark Lehnherr - Shell Lake; Arlin Grandaw-Crivitz; Greg Klotz - New Berlin West; Randy Books - Chetek-Weyerhauser; Hank Johnson - Delavan-Darien; Jeff Trask - Oak Creek; Chris Gade - Brillion; Wade Winkers - River Ridge; Chelsea Secora-McDonell Central; Erin Young - Marshall; Todd Breuer - Weyauwega-Fremont; Kurt Raguse-Brookfield East and Germantown; Tom Zimdars - Green Bay East and West DePere; Amy Zembo - Superior; Ron Metzler - Green Bay Preble;

Junior Varsity/9th Grade Coaches 
300+  - Mary Larsen - Poynette (1982-2006) 
289  - Paul Olson - Fort Atkinson
252 - Joe O'Leksy - Monroe
250 - Nahmie George - LaCrosse Central
229 - Paul Krzyzaniak - Plymouth
203 - Tom Schuldt - Sussex Hamilton
100 - Chris Czech - Athens (4/1/12 vs Pittsville)
100 - Kurt Ryhner - Gilman
100 - Steve Czech -   Muskego - 5/8/2018 vs Catholic Memorial. 

 

About

The Fastpitch Chronicle Coaches Honor Roll Page is dedicated to the memory of longtime Middleton assistant coach Jerry Haugen.

Listed on this page are the coaches who have achieved milestones in terms of the number of victories their varsity teams have won, number of conference championships won, sectional championships and state championships and runner-up finishes. To add a coach to the list, e-mail the information to us at faspich1@aol.com.

We are also interested in honoring coaches who coach at the JV level or freshman level. They are important too and should be recognized. Send information via e-mail and we'll create a category for them.