skip navigation

Coaches Honor Roll

.

650 Head Coaching Wins
Bob Tomlinson - 684 - retired after 2019 season

600 Head Coaching Wins
Roger Schliewe - Horicon 600th on 4/8/2023 

550 Head Coaching Wins

Tom Drohner - 556 - Stevens Point  

500 Head Coaching Wins 
Don Bjelland - Grantsburg - 500th on 5/13/23
Jeff Hodgson - 500th on 4/11/23
Dave Keel - 519 - Homestead (retired after 2017 season)
Darrell Lashen - 508 - Loyal (5/4/07) (retired after 2007 season) 
Dale Buvid - 500 - Monroe (5/9/16 vs Brodhead) retired after 2016
Jack Miller - 506 - Greenfield (4-25-29 vs Shorewood was 500th)
Jim Kvisto - 520 - Hurley (6/16/21) retired from coaching after 2022
Cindy Suess - 503 - Verona, Oshkosh North and UW-Oshkosh (228 wins)
Deb Braatz - 511 - Waterloo - as of State semi-final in 2023
Tim Roehrig - 509 - Kaukauna -- as of 2023 state title game

450 Head Coaching Wins 
Patty Jansen - Watertown --  458 vs Hartford on 4/17/2023
Bob LeCaptain - Denmark and GB West 453 wins (retired 2009 season) 
Steve Schmikla - McFarland 452 wins (retired after 2007 season)
Debbie Malueg - Marion (461 retired at end of 2014 season)
Joel Claasen - Pius XI
Phil Adam - Ashwaubenon - 459 (1978-2002)
Gene Van Dyke - Dodgeville 

400 Head Coaching wins 
Gale Grahn - Plymouth - 400th on 5/14/24
Brad Ceranski - Thorp and Fall Creek - 407 after 2023 season
Virgil Berndt - Medford  - May, 2023
Brian Phelps - Gilman (4/13/23 vs Glenwood City)
Tom Hagstrom - Waupun - 398 at Waupun - 15 elsewhere
Mary Mades - Westfield
Tony Porath - New London (426-192-1 1995-2017, 2019-2023)
Jane Briehl - Potosi and River Valley
John Rosenberg - Muskego - 448 - retired after 2018 season 
Russ Schaub - Middleton (400th win on 5/12/05) retired
Tim Pederson - Amherst (400th on 5/6/13 vs Manawa)
Jim "Louie" Lawinger - Sussex Hamilton (399) and Platteville (2014)
Glenda Smith - Tigerton - 400 win on 4/30/15 over Port Edwards
Bob Sulser - Madison Memorial & Beloit Turner - 445 at end of 2019 
Jeff Setz - New Berlin Eisenhower -- 410 at end of 2016 season
Janel Batten - Oshkosh West and Appleton East (WFSCA Hall of Fame)
Tom Anderson - 440 after state title win in 2023

350 Head Coaching Wins 
John Ruffalo - Kenosha Bradford/Reuter 363 after 2023
Todd Anderson - Madison East and Verona - 361 post 2023 
Greg Bratina - Blair-Taylor 388 after the 2023 season
Bill Greskiw - Burlington Catholic Central - 354 (retired after 2018)
Rich Anderson - Germantown and Brookfield East - 399-230
Dan Bayreuther - Janesville Craig 369+2-13 season's wins
Jeff Agnew - Fort Atkinson -- 3 in 24 years - retired after 2017 
Tim Whitford - Winneconne  retired with 365 after 2017 season
Rod Wilterdink - Cedarburg 
Terry Benter - Thomas More 4/24/08 vs Brown Deer 
Jim Turner - Altoona (4/28/09 vs Stanley-Boyd) 389 wins
Doug Mock, Oakfield
Janel Batten - Appleton East (350 5/30/13 vs Green Bay Preble)
Cindy Suess - Avondale, NZ; Verona; Oshkosh North 355 after 2018
Jane Briehl - Potosi and River Valley, 366-165 after 2018 season
Todd Felch - Mosinee - 367 
Pete Kopplin - Marshfield -- 378 
Ann Molski - Pacelli 356 after state championship in 2023

300 Head Coaching Wins 
Dave Bjorge - Arcadia - 5/8/24
Jared Faherty  - Chippewa Falls 300 end of 2023.
Sue Stoltenberg - Wausaukee 308- after 2023 season
Doug Schmitz - Bruce -- 324 wins in 30 years
Lee Nebel - Two Rivers 
Don Vruwink - Milton - 2002 (retired after 2006 season) 
Tim Hering - Whitewater --  321 (WFSCA Hall of Fame Inductee)
Del Schneeberger - Johnson Creek (2005) 
John Schroeder - Beloit Memorial (retired 5/31/06) 
Jerry Cognetta - Elmwood (retired in 1996) 
Jim Haines - Pepin (2005) Retired after 2005 season 
Wayne Sojkowski - Milwaukee Bay View/Wauwatosa West/Cudahy   
Bob Schmick - Chippewa Falls and Cadott (4/16/07)  
Dave Koeller - Bonduel (4/20/10) retired after 2011 season
Kevin Colburn - LaCrosse Central (5/20/14 vs Onalaska)
Greg Lampe - Oak Creek 302 wins (retired after 2004 Season)
Ken Dischler - Chequamegon/Oshkosh North/West Bend West
Dan Stuhr - Gale-Ettrick-Trempealeau
John Larson - Tomahawk (5/18/21 vs Northland Pines)
Kevin Knudson - Barneveld and Oakfield  (6/16/21)
Mark Ross - Onalaska Luther - 325 after 2023 season
Emily Martin - Arrowhead 349 after 2023 season

250 Head Coaching  Wins 
Steve Krupke - Brodhead - 266 after 2023 season
Scott Janigo - Northwestern - 265 after 2023 season
Scott Graf- Kettle Moraine  - following 2023 season
Ron Metzler - Green Bay Preble - following 2023 season
Doug Townsend - Kenosha St. Joe's and Tremper - 250 after 2023
Ron Metzler  - Green Bay Preble 254 after 2023 Season
Riley Westphal- Winnebago Lutheran Academy 251 Wins 
Scott Ritzema  - Laconia 293 Wins after 2023 
Jeff Gosse - Kewaskum (262) - after 2022 season
Chuck Meyer - Pecatonica (280 heading into 2008 season)  
Steve Ryan - Waunakee (297) (retired after 2005 season)  
Tom Giachino - Luxemburg-Casco (5/15/08) 
Mary Rykken - Black River Falls (5/21/09)  
John Costello - New Lisbon and Southwestern (5/10/10)
Marv Youngbeck - Mayville
Steve Kaiser - Cuba City - 279 at end of 2016
Jeff Kuespert - Williams Bay -- 250th on April 20, 2019
Randy Yonkee - Almond/Bancroft 
Craig Diedrich - Athens
Steve Lyga - Cochrane/Fountain City - 5/4/21 vs Whitehall
Brian Johnson - Shawano -- 257 after 2021 season


200 Head Coaching Wins 
Julie Woelfel New Holstein 206 after 2023 season
Mike Sather - Superior - after 2023 season
Clint Kramer - Cashton after 2023 season
Chad Risler - Independence-Gilmanton and Mondovi after 2023 season
Jeff Trask - Oak Creek - 221 after state quarter final in 2023
Quinn Schultz - Mineral Point - 223 after 2023
Dave Schweder - Oconomowoc - 218 (retired after 2022)
Henry Pleuss - Wausau West 
David Jones - Platteville - 227
Mitch Munson - Iowa/Grant 
Dale Gray - Wisconsin Dells 
Roger Jackson - Blackhawk (5/18/06)  
Earl Larson - Thorp and McDonell Central (4/16/07)  
Jim Getzloff - Wisconsin Rapids Assumption 
Jim MacCullum - New Richmond (5/3/08) 
Gil Hart - Hortonville (4/7/09) 
John Malin - Kimberly (retired)
Jeff Pross - Lancaster
Bill Weyers - Kimberly (retired with 241 after 2017 season)
Ken Clinton - Brookwood (reached in 2014)
Julie Detjen - Fox Valley Lutheran -- reached in 2017
Jim VanLaanen - Ashwaubenon 2003-2013 retired with 203 Wins
Dawn Larsen - Oconto Falls Finished with 206 Wins retired in 2013
Mandy Pankratz - Stratford 236 after 2023 season
Connie Lampe - Westosha Central - 237 after 2023
Tom Lampe - Westosha Central - 237 after 2023
Matt Doering - Lakeside Lutheran
Jamie Olson - Sun Prairie East  245 after win in 2023 state quarterfinal
Dawn Shimek - Mishicot - April 13, 2024

150 Head Coaching Wins
Mike Lefever - Random Lake after 2023 season
Tom Heier-Howards Grove 160 Wins after 2023
Erin Young - Columbus and Marshall - 177 after 2023
Sandy Waltzer - Antigo
Justin Biever-Cudahy
Jeff Kohlbeck - Randolph - 162 (as of end of 2019 season)
Brian Cahoon - Markesan
Chad Risler - Independence-Gilmanton/Mondovi
Tim Dietzen - Freedom (2022) 176 after 2023 state title game
Tammy Rademacher - Waunakee -- 189 
Lou Sanicola - Menomonee Falls -- 184 after sectional final win in 2023
Tom Montgomery - Divine Savior Holy Angels after 2023 season
Shawn Grimm - Wauwatosa East

100 Head Coaching Wins 
Tim Kohl - Oshkosh West - after sectional final win in 2023
Steve Pliner - Mayville 136 after final four semi-final win in 2023
Rob Schill/Charlie Nelson - Assumption 117 after sectional win 2023         Keith Poirer- Bloomer (101 '23)
Laura Turner-New London (142-53 as Co-Head Coach 2008-2015, Passed away 2019); Mary Hammen-Kimberly; Cal McGregor-DePere; Terry Wittman-Appleton North; Mike Holtz-West DePere; Mike Sprinkel-Brookfield East; Dennis Kemnitz-Kettle Moraine Lutheran; Mary Ann Casper-Lincoln;  Jeanette Coonen-Denmark; Donna Baertsch-Cochrane Fountain City; Thea Ash-Campbellsport; Ken Huber-Franklin; George Haas-Wauwautosa East; Dave Christman-Oshkosh West; Mary Haugen-St. Mary's Springs;  Mike Buechler-Freedom; Don Lloyd-Montello; Kris Allison-Westosha; Jan Thieme-Racine Lutheran; Mike Van Lanen-Green Bay Notre Dame; Don Zimmer-Milwaukee South; Len Hynek-Sparta;  Ken Clinton-Brookwood; Scott Garthwaite-Mineral Point; Dave Mills-Portage; Steve Fischer-Slinger; Julie Detjen-Fox Valley Lutheran & Minnesota Valley Lutheran (MN); Jeff Stenroos-Prescott; Jill Stobber-Waterford; Scott Katterhagen-Union Grove; Rick Bush-Eau Claire Regis; Michelle Biwer-Dodgeland; Paul Olson-Fort Atkinson ; Craig Neuroth-Barneveld; Mark Wall-Holmen; Robert Movrich-Wilmot;Tim Treder-Shoreland Lutheran; Ryan Boylen-Union Grove;Eric & Sarah Steiner-Highland;  Kyle Palmer-Crandon; Wendy Wolfe-Menomonee Falls;  Richard Frost-Neenah; Rick Simpson-Campbellsport; Becky Demuth-Racine Lutheran; Don Schoen-Luxemburg-Casco; Matt Smith-Prescott/River Falls; Ally Steinke-Orfordville Parkview; Hank Johnson - Delavan-Darien; Tom Hickman - Whitnall; Jeremy Wusterbarth - Oconto; Dave Wilcox - Shiocton; Mark Lehnherr - Shell Lake; Arlin Grandaw-Crivitz; Greg Klotz - New Berlin West; Randy Books - Chetek-Weyerhauser; Chris Gade - Brillion; Wade Winkers - River Ridge; Chelsea Seckora-McDonell Central; Todd Breuer - Weyauwega-Fremont/River Ridge; Kurt Raguse-Brookfield East and Germantown; Tom Zimdars - Green Bay East and West DePere; Amy Zembo - Superior; Shannon VanLaanen - Ashwaubenon;Shawn Grimm-Waukesha North/Wauwatosa East; Shane Been - Sauk Prairie; Tom Christensen-Peshtigo; Jim Revoir- Hudson; Sandy Robrecht-Antigo; Matt Ellenbecker-Merrill; Mesa Heit-Onalaska; Thomas Montgomery-Divine Savior Holy Angels; Karri VandenLangenberg - Seymour; Connie Wampler-Portage, Scott Mack-Deerfield, Jenny Rechlicz-Franklin, Joe O’Leksy-Monroe, Steve Remington-Elkhorn, Keith Poirier-Bloomer,
Deb Robinson-South Milwaukee
Lesley Shepardson-South Milwaukee
Tom Butt-Wautoma
Tim Kohl-Oshkosh West
Isaac Holberg-Wisconsin Rapids
Quinn Heintz-Hortonville
Matt Bradley-Kenosha Indian Trail
Dan Wall-Tomah
Charlie Nelson-Assumption
Rob Schill-Assumption
Junior Varsity/9th Grade Coaching Wins
367  - Mary Larsen - Poynette (1982-2006) 
337 - Joe O'Leksy - Monroe
289  - Paul Olson - Fort Atkinson
252 - Joe O'Leksy - Monroe
250 - Nahmie George - LaCrosse Central
229 - Paul Krzyzaniak - Plymouth
203 - Tom Schuldt - Sussex Hamilton
100 - Chris Czech - Athens (4/1/12 vs Pittsville)
100 - Kurt Ryhner - Gilman
100 - Steve Czech - Muskego - 5/8/2018 vs Catholic Memorial. 

This Fastpitch Chronicle Wisconsin High School Coaches Honor is dedicated to Wisconsin High School Softball Coaches and is copyrighted -- there is a direct link from the softball pages of wissports.net website. Coaches are not required to have ever been a member of the Wisconsin High School Softball Coaches Association to have their win totals posted on this list.

 

About

The Fastpitch Chronicle Coaches Honor Roll Page is dedicated to the memory of longtime Middleton assistant coach Jerry Haugen.

Listed on this page are the coaches who have achieved milestones in terms of the number of victories their varsity teams have won, number of conference championships won, sectional championships and state championships and runner-up finishes. To add a coach to the list, e-mail the information to us at faspich1@aol.com.

We are also interested in honoring coaches who coach at the JV level or freshman level. They are important too and should be recognized. Send information via e-mail and we'll create a category for them.