To view the Groupings put out by the WIAA click The Following links below
The Following Teams have Moved up a division
Saint Anthony D3 to D2
Mishicot D4 to D3
Westfield D4 to D3
Weyauwega-Fremont D4 to D3
Parkview D4 to D3
Blair-Taylor D5 to D4
Edgar D5 to D4
Hurley D5 to D4
Bowler/Gresham D5 to D4
Clear Lake D5 to D4
The Following Schools have dropped a division
Baraboo D1 to D2
Wilmot Union D1 to D2
Stoughton D1 to D2
Somerset D2 to D3
Berlin D2 to D3
Platteville D2 to D3
Racine St. Catherine’s D2 to D3
Frederic/Luck D3 to D4
Stratford D3 to D4
Oconto D3 to D4
St Mary’s Springs D3 to D4
Howards Grove D3 to D4
Johnson Creek D4 to D5
New Lisbon D4 to D5
Northwood/Solon Springs D4 to D5
Other Notes
Sun Prairie West is a New High School for 2022-23 School Year
Saint Augustine Prep is new WIAA Program
Shorewood who did not field team in 2022 has joined the Brown Deer/University School of Milwaukee Co-Op
Chances are very likely there may some schools who won’t be able to field a team in 2023 and some groupings may shrink in teams.
Division 1
Sectional 1
No Changes
Sectional 2
No Changes
Sectional 3
Additions
Sun Prairie West
Subtractions
Baraboo
Sectional 4
No Changes
Sectional 5
Additions
Oconomowoc
Subtractions
Stoughton
Sectional 6
Additions
*Milwaukee South, *Milwaukee Pulaski Co-op, Milwaukee Riverside
Subtractions
Milwaukee Reagan, Oconomowoc
Sectional 7
Additions
*Milwaukee Madison co-op
Subtractions
Milwaukee Riverside
Sectional 8
Additions
*Racine Park, Milwaukee Reagan
Subtractions
Wilmot Union
Division 2
Sectional 1
Additions
Group A & B
None
Subtractions
Group A
Somerset
Group B
None
Sectional 2
Additions
Group A
Xavier
Group B
Grafton, Port Washington
Subtractions
Group B
Berlin, Xavier
Sectional 3
Group A
Additions
Baraboo
Subtractions
Platteville
Group B
Additions
Stoughton
Subtractions
Jefferson
Sectional 4
Group A
Additions
Jefferson, Wilmot Union, Marin Luther
Subtractions
Port Washington, Grafton, Racine St Catherines
Group B
Additions
*Milwaukee Lutheran, St Augustine Prep, *Milwaukee Vincent
Saint Anthony
Subtractions
Martin Luther
Division 3
Sectional 1
Group A
Additions
Somerset
Subtractions
Frederic/Luck
Group B
Additions
Aquinas, Nekoosa
Subtractions
Mondovi, Stratford
Sectional 2
Group A
Additions
Weyauwega-Fremont, Wrightstown
Subtractions
Nekoosa, Oconto
Group B
Additions
New Holstein, Mishicot, Kiel
Subtractions
Wautoma, Wrightstown, Adams-Friendship
Sectional 3
Group A
Additions
Adams-Friendship, Platteville, Westfield
Subtractions
Aquinas, Lodi, Watertown Luther Prep
Group B
Additions
Lodi
Subtractions
Lakeside Lutheran
Sectional 4
Group A
Additions
Berlin, Wautoma, Cedar Grove-Belgium, Oostburg
Subtractions
Howards Grove, Kiel, New Holstein, St Mary’s Springs
Group B
Additions
Racine St Catherine’s, Lakeside Lutheran, Watertown Luther Prep
Subtractions
Cedar Grove-Belgium, Saint Anthony, Oostburg
Division 4
Sectional 1
Group A
Additions
Frederic/Luck, *Washburn, Clear Lake
Subtractions
Northwood/Solon Springs, Hurley
Group B
Additions
Augusta
Subtractions
Elmwood/Plum City
Sectional 2
Group A
Additions
Bowler/Gresham, Oconto
Subtractions
Gibraltar/Washington Island, Algoma
Group B
Additions
Algoma, Gibraltar/Washington Island, St Mary’s Springs, Howards Grove
Subtractions
Mishicot, Weyauwega-Fremont, Random Lake
Sectional 3
Group A
Additions
Blair-Taylor, Mondovi, *Whitehall
Subtractions
Brookwood, Augusta
Group B
Additions
Edgar, Stratford
Subtractions
Westfield, New Lisbon
Sectional 4
Group A
Additions
Potosi/Cassville
Subtractions
None
Group B
Additions
Random Lake
Subtractions
Johnson Creek, Parkview
Division 5
Sectional 1
Group A
Additions
Elmwood/Plum City, Prentice, Rib Lake, Subtractions, Clear Lake, Columbus Catholic
Group B
Additions
*Bayfield, Hurley, Northwood/Solon Springs, *South Shore, Birchwood/Winter
Subtractions
Rib Lake, Prentice
Sectional 2
Group A
Additions
*Elcho, Newman Catholic, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran, Three Lakes/Phelps
Subtractions
Oneida Nation, Sevastopol, GB NEW Lutheran/Providence Academy
Group B
Additions
Oneida Nation, GB NEW Lutheran/Providence Academy, Sevastopol, Wild Rose, Tri County, Almond-Bancroft
Subtractions
Edgar, Bowler/Gresham, Newman Catholic, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran, Three Lakes/Phelps
Sectional 3
Group A
Additions
Assumption, Columbus Catholic, New Lisbon, Pittsville, Port Edwards
Subtractions
Blair-Taylor, North Crawford, La Farge, Kickapoo, De Soto, Hillsboro
Group B
Additions
Brookwood, De Soto, Hillsboro, Kickapoo, La Farge, North Crawford, *Weston, Seneca
Subtractions
Assumption, Almond-Bancroft, Tri-County, Wild Rose, Port Edwards, Ithaca
Sectional 4
Group A
Additions
Ithaca, Juda/Albany
Subtractions
Seneca, Potosi/Cassville
Group B
Additions
Johnson Creek, *Wayland Academy
Subtractions
Juda/Albany
Tag(s): Home Articles Get the News